Expedice Mars – Zažij nejdelší simulovanou misi v Evropě!

Novinky , Soutěže

Expedice Mars – Zažij nejdelší simulovanou misi v Evropě!

Co je to Expedice Mars?

Expedice Mars je mezinárodní soutěž organizovaná Dětskou tiskovou agenturou pro mládež ve věku od 13 do 18 let, která se zajímá o přírodní vědy a techniku. Soutěž vznikla v roce 2004, tehdy ještě pod názvem Expedice Vesmír, později Expedice Space (One, Two) a od roku 2007 už vystupuje pod současným názvem Expedice Mars. Přípravu soutěže mají na starosti lidé, kteří si jí sami prošli jako účastníci, dostali se až do finále. Sami si tedy zažili všechna kola a dle svých zkušeností soutěž upravují tak, aby byla pro účastníky největším přínosem. Cílem Expedice je najít studenty, kteří jsou opravdu zvídaví, chtějí se dozvědět, jak probíhá vesmírná mise a zajímají se o přírodní vědy. Zároveň musí mít motivaci překonávat sami sebe a snahu zdokonalit se. Expedice je startovací rampa, která sdružuje dohromady nadanou a talentovanou mládež z Česka i Slovenska a otevírá jí nové možnosti.

 

Průběh Expedice:

  1. Internetová kola (12. dubna – 18. července 2018) prověří tvou motivaci, jejich součástí je také tvorba projektu, který má vyzkoušet tvé znalosti a schopnost si je vyhledávat. 
  2. Semifinále (20. – 23. září 2018 v Brně) se účastní 25 nejlepších z projektového kola. Čeká tě víkend plný zážitků, ale také plný dřiny. Spoustu se toho naučíš a během řady aktivit si vyzkoušíme tvou vytrvalost, nadšení a schopnost pracovat v týmu. 
  3. Eurotrip (druhá polovina října 2018) je několikadenní výlet po institucích Evropské vesmírné agentury.
  4. Finále (druhá polovina října 2018) se odehrává na Slovensku. Společně se svým týmem budeš dokončovat přípravy pro let stratosférického balónu. Ve finále tě také čeká malá simulace, pohovory a další testy. Na konci finále vybereme 5 nejlepších, kteří se zúčastní simulované mise na Mars dlouhé přes 100 hodin!
  5. Balón (první polovina listopadu 2018) Jakmile je všechno připraveno, vypouštíme náš vlastní stratosférický balón, který sbírá data z experimentů, které jste se svým týmem připravili během semifinále a finále. Data z těchto experimentů potom zpracovává posádka v průběhu simulace.
  6. Simulace (druhá polovina listopadu 2018) trvá přes 100 hodin a je to nejdelší studentský simulovaný let do vesmíru v Evropě. Během simulace plní hlavní posádka na palubě vesmírné lodi úkoly, dělá experimenty a zpracovává data. A samozřejmě hlídá palubní systémy a řeší nečekané problémy. Uprostřed simulace proběhne přistání a výstup na Mars.

Uzávěrka projektového kola se už blíží (18. července 2018), tak na nic nečekej a přihlas se do expedice ZDE

Tags: