Kdy:

26. - 28. dubna 2019

Kde:

Olomouc
Katedra geoinformatiky - UPOL

Přijďte s námi kosmickým hacakthonem oslavit 50. výročí jedné z nejodvážnějších misí v historii

Moon Landing na Academia Film Olomouc | AFO 54

Kdo:

Účastníci nejsou limitování ani věkem ani profesí. Akce se mohou zúčastnit jak hotové týmy, tak jednotlivci, kteří se budou moci k některému z týmů přidat anebo zformovat nový. Soutěžní výzvy pokrývají oblasti veřejného prostoru, zemědělství, průzkumu vesmíru, autonomních vozidel a satelitních systémů. Zapojit se tedy může nejen softwarový vývojář, ale také designér, kreativec nebo kdokoliv se zájem o moderní technologie. Důležité je multidisciplinární zaměření týmu!

Co:

Během 48 hodin vytvoří týmy vlastní projekt, který odprezentují odborné porotě na pódiu AFO 54. Hodnotit se bude technické provedení, míra invence, použitelnost, vtip a celkový přínos projektu.

Proč:

Vítězný tým se může těšit na

10.000 CZK

Návštěvu technologického centra Evropské kosmické agentury ESA v Noordwijk ESTEC

Hodiny mentoringu od Vědeckotechnického parku Univerzity Palackého a ESA BIC Prague /Brno

Našim cílem je:

  • Propagovat moderní technické obory a ukázat veřejnosti, že kosmické technologie a družicová data jsou jim zdarma k dispozici a mohou si s nimi nejen kreativně hrát, ale také na nich i rozjet business
  • Propojit akademickou a podnikatelskou sféru
  • Užít si zábavný a produktivní víkend

Harmonogram

15:00 – Registrace, otevření venue

16:00 – Přivítání, představení partnerů, výzev a technologie

17:30 – Přednášky a workshopy představení problematiky a možností využití dat

19:00 – Pitching time – tržiště nápadů a vytvoření týmů

20:00 – Zahájení hackathonu

8:00 – Snídaně

9:00 – Hacking time

11:00 – Canvas model a business development training

12:00 – Oběd

17:00 – Prezentace dosavadního postupu

18:00 – Večeře

8:00 – Snídaně

10:00 – Workshop na prezentační dovednosti

12:00 – Oběd 

14:00 – Konec hackování

15:00 – Prezentace výsledných projektů před porotou na AFO 54 stage

17:00 – Vyhlášení výsledků

Výzvy:

Moon Challenge

Garant: Katedra geoinformatiky, UPOL / AFO 54

Popis: Měsíční základna je hlavní pilíř současné administrace Evropské kosmické agentury a středobod celého evropského vesmírného programu. Tým pracující na Moon Challenge může pomoci agentuře ESA s dobýváním Měsíce díky využití technologií a principů, které běžně využíváme zde na Zemi. Tato výzva je otevřená; tým může zpracovávat libovolné téma od geologie až po satelitní navigaci pomocí metod GIS i dálkového průzkumu.

Inteligentní rozmístěni bezpečnostních kamer

Garant: Magistrát města Olomouce

Popis: Rozmístění bezpečnostních kamer tak, aby jich bylo použito co nejméně, a zároveň, aby pokryly co největší oblast je poměrně běžná úloha. Toto se však mění pokud adaptujeme moderní přístupy jako jsou analýzy viditelnosti, úlohu budeme řešit ve trojrozměrném prostoru nebo umístíme do terénu podpůrné prostředky – jako například zrcadla. Řešení může probíhat ve 2D nebo 3D, může být plánováno pro města i průmyslové areály a může být zaměřeno i na vnitřní prostory.

Open data pro podporu autonomních vozidel

Garant: Katedra geoinformatiky, UPOL

Popis: Autonomní vozidla pro meziměstskou dopravu jsou jeden z pěti vědeckých pilířů stanovených Evropskou komisí na následující roky. Ať se jedná o městskou nebo meziměstskou, osobní nebo hromadnou, řídící systém se musí orientovat v prostoru a v krajině. Jedním vstupem do řídícího systému jsou data zaznamenaná přístroji přímo na palubě, dalším zdrojem informací pro rozhodování však mohou být open data. Ať se jedná o data satelitní, GIS, statistická, data od státní správy nebo crowd-sourcing data, každá informace navíc může přispět k bezpečnosti a pohodlí transportních systémů, které nám doslova klepou na dveře. Týmy si také mohou vybrat typ dopravy, na který se zaměří. Nemusí v první řadě jít hned o složitou automobilovou dopravu, ale spíše naopak, jedním z prvních stupňů automatizace jsou kolejová vozidla jako například metro, vlaky nebo tramvaje.

Systém pro vizualizaci polohy satelitů pozorujících Zemi

Garant: Katedra geoinformatiky, UPOL

Popis: Efemeridy, tedy údaje o astronomické poloze satelitů pozorujících Zemi, jsou známé a dostupné. Tato výzva nabízí systém, který by byl schopný vizualizovat nejen polohu těchto satelitů, ale v návaznosti na ní i právě snímanou oblast na Zemi. Vizualizace může spočívat ve formě webové mapy nebo mobilní aplikace. Celý systém lze dle fantazie týmu rozšiřovat o časovou osu, metadatové údaje o pořizovaných datech, předpovědní modely oblačnosti a další funkcionalitu.

Setí ječmene jarního

Garant: Úsovsko AGRO, s. r. o.

Popis: Aplikace dálkového průzkumu v zemědělství je relativně zaběhnutá disciplína, ale tato výzva se zaměřuje na konkrétní problematiku setí ječmene jarního na Hané. Řešitelský tým má za úkol zjistit vyhovující podmínky pro setí ječmene, který se musí tzv. „zaprášit“. Půda tedy musí být po zimě vyschlá. Jedná se o detekci sucha ze satelitních snímků ve viditelné části spektra nebo z radarových snímků. Zájmová oblast jsou konkrétní pole společnosti Úsovsko AGRO, s. r. o.

Mentoři:

Na řešení výzev nebudete sami, během hackatonu budou týmům pomáhat experti na tyto oblasti:

 

  • GIS  
  • Dálkový průzkum Země
  • Business development
  • Marketing
  • Programování

Ještě by tě mohlo zajímat:

Vstupné:

Účast na hackathonu je zdarma, podmínkou je však registrace.

 

Omezení účasti:

Přihlásit se může kdokoliv starší 18 let.

 

Technické vybavení venue:

Přineste si svůj vlastní laptop a cokoliv vyhodnotíte, že se vám během hackathonu bude hodit a zjednoduší vám práci. Můžete také využít vybavení Katedry geoinformatiky UPOL, kde bude hackathon probíhat. Máme pro vás k dispozici laboratoř GIS a laboratoř DPZ všechna PC jsou napojena na univerzitní síť eduroam s kompletním přístupem k vědeckým článkům z GIS softwarů komerční ArcGIS Pro v plné licenci a open-source QGIS. Z DPZ softwarů bude k dispozici komerční Harris ENVI a open-source ESA SNAP Desktop. Agisoft Photoscan software na úpravu mračen bodů, 3D modelování, mozaikování atd. (zejména pro drony, letecké kampaně, laserové skenování, …).

 

Catering a občerstvení:

V průběhu akce jsou zajištěny nápoje a káva, oběd formou bufetu, večeře a během noci drobné občerstvení.

 

Ubytování:

Není zajištěno, ale je možné na místě přespat, pokud si donesete spacáky a karimatku. Nedaleko místa konání se nachází areál vysokoškolských kolejí, kde je možné si ubytování individuálně domluvit.

 

AFO 54

Registrace na hackathon je současně akreditací i na AFO 54, v rámci které získáváte vstup na sobotní hudební program a rezervaci na vybrané víkendové projekce (na základě domluvy s organizátory hackthonu).  Více na webu AFO. https://afo.cz/program/ 

Adresa:

Kontakty:

CzechInvest Olomouc
Martin Marek | Martin.Marek@czechinvest.org 

ESA BIC Prague
Jana Šmotková | jana.smotkova@czechinvest.org 

Katedra Geoinformatiky UPOL
Tomáš Pour |  pour.tomas@gmail.com

Vědeckotechnický park Univerzity Palackého v Olomouci
Michal Kukučka | michal.kukucka@upol.cz

Pořadatelé:

Partneři: